Z prohlášení královny Viktorie o převzetí vlády nad Indií (1858)

 

[...]

 Z mnoha vážných důvodů, podle rady a se souhlasem lordů duchovních a světských i poslanců shromážděných v parlamentě, rozhodli jsme se převzít na sebe vládu nad územími Indie, jejichž administrativou až dosud byla námi pověřena vysoce vážená Východoindická společnost.

Proto oznamujeme a prohlašujeme tímto aktem, že jsme převzali vládu v Indii. Vyzýváme tudíž naše poddané na uvedeném území k věrnosti a opravdovému poslušenství nám, našim dědicům a nástupcům a zároveň k podřízení se moci těch, které na určenou dobu budeme považovat za hodny toho, aby naším jménem a pro nás vládli nad zmíněnou zemí.

Vkládajíce pak zvláštní víru a důvěru v loajalitu, schopnosti a také v pověst našeho velice ctěného a milovaného bratrance i rádce vícehraběte Canniga, ustanovujeme a jmenujeme vícehraběte Canniga svým prvním místokrálem a generálním guvernérem výše uvedeného teritoria. Je oprávněn tam vykonávat naším jménem vládu a vůbec působit naším jménem a v zájmu našich věcí podle příkazů a instrukcí, které čas od času obdrží prostřednictvím jednoho z našich hlavních státních sekretářů.

Potvrzujeme rovněž v různých civilních a vojenských místech všechny ty osoby, které se nyní nacházejí ve službách Východoindické společnosti, podmiňujíce to v budoucnost naší vůlí i zákony a nařízeními, které mohou být přijaty.

Oznamujeme též všem rodilým indickým knížatům, že všechny smlouvy a závazky, oficiálně s nimi uzavřené Východoindickou společností, trvají jsouce námi převzaty a budou svědomitě zachovávány, ale stejně bedlivé dodržování očekáváme i z jejich strany.

[…]

Rovnoprávně s našimi budeme respektovat práva, důstojnost a čest indických knížat; a toužíme, aby oni rovně s našimi poddanými užívali z takového blahobytu […], jaký může být zajištěn jedině prostřednictvím vnitřního míru a dobré vlády. […] Známe a ctíme city hluboké oddanosti, které chovají obyvatelé Indie ke své zemi po předcích; přejeme si tedy zajistit jim ochranu ve všech tím souvisejících právech,pokud tato nebudou v rozporu s oprávněnými postuláty státu.

[…]

 

Teksty źródłowe do nauki historii w szkole, Warszawa 1960, č. 37, s. 7-8. In: Arnošt Skoupý, Texty k obecným dějinám kapitalismu I, Olomouc 1989.