Protianglický plakát, který visel v Guangzhou /Kanton/ (1841)
Zcela loajální lidé a patrioti provincie Guangdongu přinášejí následující informace pro poučení ovcí a barbarskcýh psů a rebelů. Oznamujeme, že vy, angličtí barbaři, máte způsoby a povahu vlků, že drancujete a berete věci násilím. Co se týče mezinárodních vztahů, přišli jste k nám hnáni jen prospěchem. Co vaše vědění? Vaše hledání prospěchu se podobá zvířecímu získávání potravy. Ignorujete naše zákony a naše instituce, ignorujete spravedlivé zásady. Neprojevujete žádnou vděčnost za přízeň, kterou vám udělil náš nebeský dvůr. Naopak, jednáte s námi jako s nepřáteli a obviňujete nás. Používáte opium, abyste zahubili naše prosté lidi a abyste nám zrádně ukradli naše peníze a naše bohatství. Pronikli jste sice k našim řekám uvnitř země a svedli jste lidi, kteří opouštějí své otce a svého panovníka, a stávají se tak čínskými zrádci a zasévají zmatek do našich řad, ale neděláte nic jiného, než že používáte peníze, abyste si pojistili jejich služby: ale co vy máte dobrého? Kromě toho, že jsou vaše lodě pevné, kromě účinnosti vašich zbraní a síly vašich střel, co jiného umíte dělat?
My ostatní, patrioti, jsme dostali požehnání nebeské Dynastie, která nad námi bdí po dvě století. Když vás dnes nevyhubíme, angličtí barbaři, nebudeme více lidskými bytostmi. Zahubili jste a zranili příslušníky našeho lidu v četných vesnicích a těžce narušili vesmírnou harmonii. Na mnohých místech jste úplně zničili náhrobky a těžce poškodili budhistické sochy v četných klášterech. Nastal tedy čas, kdy se Nebe hněvá a lidé jsou plni rozhořčení. Ani fantomové a duchové nebudou více tolerovat zvířata jako jste vy.
Musíme vás zadávit a pozřít vaše tělo, a tak poznáte, jak jsme vytrvalí. Měli bychom použít vybroušenější obraty, ale protože zvířata jako vy nerozumí psanému slovu, používáme v této výstraze jednoduché hrubé a vulgární vyrazy.
J. K. FAIRBANK – S. Y. TENG, China´s Response to the West: a Documentary Survey, 1839-1923, Cambridge 1963, s. 36. In: Jean-Louis ROBERT (pod vedením), Le XIXe siècle. Histoire Contemporaine, Bréal 1995, s. 237.