Císařské nařízení o výchově (30. 10. 1890)

 

Našim poddaným.

Zakladatel Naší dynastie a Naši Předkové položili základ grandiózní říši a byli hlavními strůjci Její cti. Díky své příkladné loajalitě a synovské lásce tvoří Naši poddaní jen jednu duši a třpyt těchto ctí je tím století po století naplňován a zdokonalován. Právě v tom spočívá skvoucí se kvintesence základních principů Našeho Národa a v tom je také hluboký a opravdový Zdroj výchovy.

Ať naši poddaní dokazují synovskou lásku k otci a matce, ať milují své bratry a sestry: ať vládne harmonie mezi mužem a jeho ženou a důvěra mezi přáteli; ať jsou uctiví a skromní, ať dávají najevo svou lásku a ocenění všem, ať se věnují získávání poznatků Věd a praktikování umění, ať zlepšují schopnosti porozumění, ať zdokonalují svůj talent a své cti a tím ať zvětšují společné dobro a přispívají k pokroku pozemských věcí: ať vždy uctívají ústavu a poslouchají zákony a pokud to okolnosti budou vyžadovat, ať se loajálně a odvážně obětují Státu; ať tím slouží prosperitě Našeho Trůnu, který je věčný jako Nebe a Země. Tak vlastně nebudou jednat jenom jako věrní a loajální poddaní, ale nadmíru vhodným způsobem ztělesní tradice, které jim odkázali předkové.

Taková je Cesta, kterou nám ukázali Naši císařští Předkové a kterou musí následovat společně Jejich Rod a poddaní; taková cesta je v každé době a na každém místě správná a neomylná. Když budeme uctívat tyto principy, dosáhneme My a vy, všichni společně, stejné cti. Taková je Naše Vůle.

30. října 23. roku Meidži (1890)

 

O. Toshiaki, Kindaishi shiryo (Dokumenty moderní historie). Yoshikawa kobunkan, Tokyo 1965, s. 425, přeloženo in: Jacques Mutel, Histoire du Japon 1. La Fin du Shôgunat et le Japon de Meiji, 1853-1912, Paris 1970, s. 118. In: Jean-Louis ROBERT (pod vedením), Le XIXe siècle. Histoire Contemporaine, Bréal 1995, s. 238.