Zlomky smlouvy o Suezském průplavu podepsané devíti státy (29. 10. 1888)

 

Čl. 1. Suezský průplav bude provždycky volný a otevřený v době války i v době míru pro všechna obchodní plavidla i válečné lodě bez rozdílu vlajky.Vzhledem k tomu se Vysoké smluvní strany rozhodly žádným způsobem nenarušovat svobodu využívání kanálu jak v době války, tak v době míru.

Čl. 4. Protože ve smyslu článku 1 této smlouvy má být námořní průplav v době války otevřen pro svobodný průjezd válečným lodím bojujících států, shodly se Vysoké smluvní strany v rozhodnutí, že žádná válečná práva, žádná nepřátelská opatření nebo prostředky mající za cíl omezovat svobodnou plavbu nesmějí být používány v průplavu ani v přístavech otvírajících k němu přístup, ani v okruhu třech námořních mil od těch přístavů, i kdyby dokonce Otomanské císařství bylo jednou z válčících mocností.

Válečné lodě bojujících států budou mít v průplavu a jeho přístavech volnost zásobovat se potravinami nebo palivem pouze v nezbytných mezích. Průjezd těchto plavidel průplavem bude probíhat v nejkratším čase ve shodě se závaznými předpisy a bez zdržení, ledaže by bylo odůvodněno nezbytnostmi provozu. Jejich pobyt v Port Saidu a na rejdě Suezu nesmí překročit 24 hodin nuceného setrvání. V podobném případě budou povinna odplout co možná nejdříve. Doba 24 hodin musí uplynout vždy mezi odjezdem válečné lodi válčícího státu z přístavu a stejné lodi státu nepřátelského.

Čl. 5. V době války nebudou bojující mocnosti v průplavu a v jeho přístavech vykládat ani nakládat vojsko, munici ani válečnou výzbroj. Avšak v případě nenadálé překážky v průplavu bude možné vyloďovat nebo naloďovat vojsko ve vstupních přístavech průplavu, ovšem jen ve skupinách po 1 000 lidech s přiměřenou válečnou výzbrojí.

[...]

 

Teksty zródłowe do nauki historii w szkole, Warszawa 1960, č. 40, s. 27-28. In: Arnošt Skoupý, Texty k obecným dějinám novověku II (1871-1918), Olomouc 1992.