Velký Trek v jižní Africe (1837)
Opouštíme kolonii s pevným vědomím, že anglická vláda po nás už více nežádá, že nám dovolí, abychom si vládli sami, a že nebude dále zasahovat do našich věcí. Předsevzali jsme si, že po celou dobu naší cesty a po našem příchodu do oblasti, kde se usadíme, budeme seznamovat domorodé kmeny s našimi úmysly a naším přáním žít s nimi v míru a v přátelství. Jsme odhodláni dodržovat základní principy svobody všude, kam se dostaneme; budeme se snažit, aby nikdo nebyl držen v otroctví; ale vynasnažíme se zachovat opatření, která potírají zločinnost a vedou k udržení odpovídajících vztahů mezi pánem a služebníkem.
[...]
Nikomu neublížíme a nikoho nezbavíme té nejmenší části jeho pozemku; ale jestliže na nás někdo zaútočí, považujeme za oprávněné hájit naše životy a náš majetek všemi svými silami proti jakémukoliv nepříteli.
[...]
Ztratili jsme naději, že tato kolonie bude zbavena nepravostí, které ji ohrožují a které jsou následkem nečestného a nezkrotného chování vagabundů – těm je umožněno zamořit všechny oblasti země. [...] Stěžujeme si na těžké ztráty, které jsme utrpěli v důsledku emancipace našich otroků a na utlačovatelské zákony, které byly v jejich věci ustanoveny. Stěžujeme si na systematické a nepřetržité nájezdy Kafrů a jiných kategorií barevných lidí, jež jsme překonávali léta. [...] Stěžujeme si na neomluvitelnou nenávist, jejíž obětí jsme se pod pláštíkem víry stali ze strany jistých nečestných osob; nejhorší je, že v Anglii se věří jejich svědectví a nikdy našim, ať přinášíme jakékoliv důkazy v náš prospěch.
[...]
Nyní tedy opouštíme úrodnou zemi, kde jsme se narodili, kde jsme trpěli neustálé ztráty a urážky a vydáme se na území cizí a nebezpečné; ale půjdeme s vědomím naší pevné víry ve vševědoucího, spravedlivého a milosrdného Boha, kterého se nepřestaneme nikdy bát a jehož pokorně posloucháme. Ve jménu všech, kteří opouštějí tuto kolonii se mnou.
Prohlášení Pietera Retiefa, Grahamastown, 22. 1. 1837.
George McCALL Theal, History of South Africa. Vol. VI, Capetown 1964. In: J.-L. ROBERT (pod vedením), Le XIXe siècle. Histoire contemporaine, Bréal 1995, s. 75.