Výkonný výbor organizace Narodnaja volja Alexandrovi III. (22. 3. 1881)

[...]

Z této situace mohou být dvě východiska: buď zcela nevyhnutelná revoluce, kterou nelze odvrátit žádnými popravami, nebo dobrovolný obrat svrchované moci v poměru k lidu. V zájmu rodné země, s přáním vyhnout se zbytečnému hubení sil a těm strašným útrapám, které vždy provázejí revoluci, obrací se výkonný výbor k Vašemu Veličenstvu s radou zvolit druhou cestu. Věřte, že jakmile přestane svévole svrchované moci, jakmile se pevně rozhodne provádět jen požadavky vědomí a svědomí lidu, můžete klidně propustit vládu hanebných špionů, poslat strážníky do kasáren a spálit šibenice znemravňující lid. Výkonný výbor sám zastaví svoji činnost a kolem něho organizované síly se rozejdou, aby se věnovaly kulturní práci k prospěchu rodného národa. Pokojný ideový boj nahradí násilí, jež se protiví nám více než vašim služebníkům a jež konáme jenom ze smutné nutnosti.

Obracíme se k Vám, odhodivše všechny předsudky a potlačivše nedůvěru, kterou zrodila staletá činnost vlády. Zapomínáme, že jste představitelem moci, která tak klamala lid a učinila mu tolik zla. Obracíme se k Vám jako k občanu a čestnému člověku. Doufáme, že pocit osobního rozhořčení ve vás nepřehluší vědomí Vašich povinností a přání znát pravdu. Rozhořčeni můžeme být i my. Ztratil jste otce. My jsme ztráceli nejen otce, ale i bratry, ženy, děti a nejlepší přátele. Jsme však odhodláni utlumit osobní pocity, vyžaduje-li toho blaho Ruska. Totéž očekáváme od Vás.

Neklademe Vám podmínky. Náš návrh by Vás neměl pobouřit. Podmínky nevyhnutelné k tomu, aby se revoluční hnutí změnilo v pokojnou práci, jsme nesestavili my, ale dějiny. Neklademe je, pouze připomínáme.

Tyto podmínky jsou podle našeho názoru dvě:

1. Všeobecná amnestie všech politických provinění v minulosti, poněvadž to nebyly zločiny, ale vykonávání občanské povinnosti.

2. Svolání zástupců všeho ruského lidu k prozkoumání stávajících forem státního a společenského života a jejich přetvoření podle přání lidu.

Pokládáme však za nutné připomenout, že legalizace svrchované moci lidovým zastupitelským orgánem může být dosaženo jedině tehdy, budou-li volby provedeny naprosto svobodně. Proto musí být volby provedeny takto:

1. poslance vysílají všechny třídy a stavy bez rozdílu, úměrně podle počtu obyvatel;

2. ani pro voliče, ani pro poslance nesmí existovat žádné omezení;

3. volební agitace a volby samy musí být provedeny naprosto svobodně, a proto vláda musí do rozhodnutí Národního shromáždění dovolit jako prozatímní opatření:

a) úplnou svobodu tisku,

b) úplnou svobodu slova,

c) úplnou svobodu shromažďovací,

d) úplnou svobodu volebních programů.

To je jediný prostředek, jak vrátit Rusko na cestu náležitého a pokojného vývoje. Před tváří rodné země a celého světa slavnostně prohlašujeme, že se naše strana bezpodmínečně podřídí rozhodnutí Národního shromáždění, jež bude zvoleno za dodržení svrchu uvedených podmínek, a nepodnikne napříště žádný násilný čin proti vládě, která bude schválena Národním shromážděním.

Rozhodněte se tedy, Vaše Veličenstvo. Před Vámi jsou dvě cesty. Na Vás závisí volba. My můžeme zatím jenom prosit osud, aby Vám Váš rozum a svědomí napověděly rozhodnutí, jež jediné je přiměřené blahu Ruska a Vaší vlastní důstojnosti a povinnosti k rodné zemi.

 

Dějiny Sovětského svazu a československo - sovětských vztahů v dokumentech, II (1790 – 1900), Praha 1964, s. 323-324. In: Arnošt Skoupý, Texty k obecným dějinám novověku II (1871-1918), Olomouc 1992.