Ruský vyslanec v Paříži ministru zahraničí Gorčakovi o nebezpečí německo – francouzské války (29. 4. 1875)
[...]
Francouzská vláda vkládá v současné době všechny své naděje v laskavost našeho vznešeného panovníka. Jeho hlas má v Berlíně velký vliv [...]
Váš pobyt v Berlíně se tu považuje za šťastnou předzvěst i za znamení míru.
Bismarck dokázal podvést nemálo státnických osobností, ale oklamat Vás se mu dosud nepodařilo. O tom se v Paříži ví a uklidňuje se tak velké množství obav.
Věc spočívá v tom, že existuje dostatek důvodů k obavám a hrozivá mračna se ještě nerozptýlila.
Bismarck si říká, že Francie může znovu povstat z popela, že jednoho krásného dne si může najít své spojence, a rozmýšlí při tom přibližně tak, jak rozmýšlel Cato mezi druhou a třetí Punskou válkou. "Kartágo musí být zničeno" - tvrdil římský censor. "Francii je třeba přiškrtit" - říká si německý kancléř. On ví, že válka by pro něho byla snadná [...]
Tehdy by přišel čas se s Francií vypořádat. Německo by si zabralo nevelké území, ale uložilo by Francii mnohamiliardovou kontribuci, rozloživši její splácení na dvacet nebo pětadvacet let. V průběhu této dlouhé lhůty by na francouzské půdě byla nastěhována silná německá armáda a Francie by na celou čtvrtinu století zůstala absolutním vazalem Německa.
Takový plán, předpokládám, nosí Bismarck v hlavě [...]
Chrestomatija po novoj istorii II, 1870 - 1918, Moskva 1953, s. 202 – 203. In: Arnošt SKOUPÝ, Texty k obecným dějinám novověku II (1871-1918), Olomouc 1992.